FAQ - Chirurgia Plastyczna

Najczęściej Zadawane Pytania

Menu

Pytania?

Nie ma odpowiedzi której szukasz?

Napisz do nas albo zadzwoń - odpowiemy na wszystkie wątpliwe kwestie. Jeśli chcesz zasięgnąć opinii lekarza zapraszamy na umówienie się na konsultacje. Podczas konsultacji lekarz jest w stanie zbadać problem i dobrać odpowiednią metodę leczenia.

600 100 183
71 790 50 50

Chirurgia Plastyczna

Operację powiększenia piersi wykonuje się zarówno u młodych kobiet, jak i tych które wkroczyły już w czwartą czy piątą dekadę życia. Wiek sam w sobie nie stanowi przeciwwskazania do operacji plastycznej, warunkiem jej bezpiecznego przeprowadzenia jest przede wszystkim dobry stan zdrowia pacjenta. Dlatego przed każdą operacją wykonywaną w Klinice Wiatroszak skrupulatnie sprawdzamy stan zdrowia pacjenta.

Mimo wciąż doskonalszych implantów oraz technik operacyjnych, zabieg powiększenia piersi z wykorzystaniem implantu silikonowego wciąż wiąże się z pewnym ryzykiem powikłań. Najczęstszym okołooperacyjnym efektem ubocznym zabiegu jest obrzęk oraz bolesność piersi, które ustępują zazwyczaj w ciągu kilku dni. Innym stosunkowo częstym efektem ubocznym jest zaburzenie wrażliwości w okolicy brodawek sutkowych. Stan ten może objawiać się niedoczulicą lub zwiększoną wrażliwością brodawek. Powyższe zaburzenia czucia zazwyczaj ustępują samoistnie w ciągu kilku – kilkunastu tygodni, a niezwykle rzadko stają się objawami trwałymi. Powiększenie piersi jak każdy zabieg operacyjny wiąże się również z ryzykiem poważniejszych powikłań takich jak krwawienie, infekcja, wytworzenie bliznowatej torebki wokół implantu czy uszkodzenie implantu. Jednak niezwykle staranna technika operacyjna oraz użycie najwyższej klasy implantów niemal w pełni minimalizuje ryzyko poważnych powikłań.

Nie istnieje unormowany okres abstynencji nikotynowej dla pacjentów poddających się operacjom plastycznym, jednak wiele publikacji udowadnia, że palenie znacznie utrudnia proces gojenia tkanek oraz wydłuża czas regeneracji po zabiegu. Dla przewlekłych palaczy zalecamy powstrzymanie się od nałogu na okres minimum 3 dni przed oraz 7 dni po zabiegu.

Sam zabieg powiększenia piersi trwa zazwyczaj około godziny. Z reguły pacjentka po zabiegu pozostaje w Klinice na dobę obserwacji. W pierwszym dniu wychodzi do domu w specjalnym opatrunku lub biustonoszu uciskowym. W pierwszym tygodniu po zabiegu pacjentka przychodzi na regularne wizyty kontrolne. Szwy ściągamy około 10-14 doby po zabiegu. Nasze pacjentki najczęściej wracają do pracy zawodowej już po tygodniu od zabiegu. Przez pierwszy miesiąc mogą pojawiać się okresowe bóle piersi czy delikatna opuchlizna. Przez pierwsze dwa, trzy miesiące od zabiegu radzimy zrezygnować ze sportów siłowych, dźwigania ciężarów, wizyt w saunie, solarium czy nadmiernego wystawienia operowanej okolicy na promienie słoneczne.

Podczas operacji powiększania piersi, implanty wprowadzane są pod gruczoł piersiowy, a niekiedy nawet pod mięsień piersiowy. Implanty nie mają zatem kontaktu z tkanką gruczołową piersi odpowiedzialną za produkcję mleka. Zatem w przypadku klasycznej metody powiększania piersi (cięcie w fałdzie piersiowym) nie ma przeciwwskazań do karmienia piersią w przyszłości. Problem z karmieniem może wystąpić w przypadku dostępu około brodawkowego z uwagi na możliwość uszkodzenia przewodów wyprowadzających. Ta metoda jest rzadko stosowana i polecana raczej kobietom po menopauzie.

Nie, nie ma żadnych dowodów, aby operacje powiększania piersi zwiększały ryzyko rozwoju raka piersi. Bardzo istotna jest dokładna diagnostyka obrazowa piersi przed zabiegiem, aby być w 100% pewnym, że kobieta poddająca się zabiegowi powiększania piersi nie ma żadnych zmian nowotworowo podejrzanych. W Klinice Wiatroszak przed każdym zabiegiem w obrębie piersi wykonywane jest dokładne badanie USG.

W przypadku dużych zabiegów takich jak plastyka brzucha, mastopeksja czy powiększanie piersi implantami silikonowymi istnieje konieczność pozostania na noc w Klinice. Do dyspozycji pacjenta mamy komfortową, jednoosobową salę pozabiegową wraz z wykwalifikowanym personelem medycznym dostępnym 24 godziny na dobę. W przypadku mniejszych zabiegów nie ma konieczności pozostawania w Klinice na noc, można bez obaw wrócić do domu.

Cena zabiegu, poza samą operacją, obejmuje całe postępowanie przed, jak i pooperacyjne (badania, znieczulenie, pobyt pozabiegowy, leki). Nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów.

W przypadku małych zabiegów, wykonywanych w znieczuleniu miejscowym zaleca się nie picie mocnej kawy czy herbaty, alkoholu oraz palenia papierosów w dniu zabiegu. Nie należy również zażywać leków na bazie kwasu acetylosalicylowego takich jak Aspiryna, Polopiryna, Acard etc. Duże zabiegi wykonywane w analgosedacji wymagają przynajmniej 6 godzinnego odstępu od ostatniego posiłku. Zaleca się również nie spożywanie napojów na 6 godzin przed zabiegiem.